Jaką dietę wybrać, żeby schudnąć
Dieta

Jaką wybrać dietę, żeby schudnąć zdrowo i bez efektu jo-jo?

Jeśli nie wiesz jaką wybrać dietę, żeby schudnąć zdrowo i bez efektu jo-jo to jest wpis idealny dla Ciebie!

Dieta Dukana, Dr Dąbrowskiej, kapuściana, 1000 kcal, detoxy sokowe, a może jakaś inna wymyślna dieta? Jaką dietę wybrać, żeby schudnąć łatwo i przyjemnie? Tak naprawdę każda dieta z ujemnym bilansem kalorycznym zadziała, tylko większość na krótką metę. Dlaczego? Pomyśl, każda dieta, która wyklucza jakąś grupę spożywczą np. węglowodany, jak długo jesteś w stanie na takiej diecie wytrzymać? Czy wyobrażasz sobie do końca swojego życia nie jeść chleba, bułek, ciasta itp.? Im bardziej restrykcyjna dieta, tym której na niej wytrzymasz. A teraz przypomnij sobie ile trwała Twoja ostatnia dieta? I co było później? 

Badania pokazują, że 95 % osób stosujących diety nie jest w stanie utrzymać swojej nowej wagi (po schudnięciu) w ciągu następnych 5 lat! 

Przyjrzyjmy się diecie niskowęglowodanowej, która może zadziałać na nas, częściowo z powodu wyczerpania zapasów glikogenu i wody, częściowo z powodu ujemnego bilansu kalorycznego. Odcinając wszystkie węglowodany, automatycznie ograniczasz sobie liczbę produktów żywnościowych, które możesz zjeść. A ile można jeść produktów wysokobiałkowych takich jak jajka, mięso, nabiał? Skoro masz mniej do wyboru, przeważnie spożywasz mniej kalorii. Ponadto białko i tłuszcz są bardziej sycące, niż węglowodany, dzięki czemu szybciej odczuwasz sytość i mimowolnie mniej jesz. W wielu badaniach porównywano popularne diety niskowęglowodanowe, niskotłuszczowe i wysokobiałkowe. Jaki był wniosek? Otóż na każdej diecie badane osoby chudły przybliżoną ilość kilogramów. Nie było jakiś wielkich różnic między stosowanymi dietami. Każda dieta z ujemnym bilansem kcal przynosiła podobne efekty utraty wagi. Nie ma znaczenia skąd pochodzi deficyt kaloryczny. Najlepsza dieta to dieta na której wytrzymamy do końca życia, a także będzie różnorodna, żeby niczego nam nie zabrakło do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Gdyby „diety cud” działały, wszyscy bylibyśmy szczupli. 

Większość osób stosuje dietę przez jakiś czas, później wraca do starych nawyków i stara waga też powraca. Dlatego tak ważna jest zmiana stylu życia. Wybierając „dietę cud” zaciskasz zęby i mówisz: „dam radę, to tylko 2 miesiące” albo „zgubię te 10 kg i zacznę wtedy już zdrowo, normalnie jeść”. A Ty przeważnie, jeśli wytrzymasz, tyle ile planujesz rzucasz się na wszystkie zakazane rzeczy na diecie i wcinasz więcej niż poprzednio, bo przecież „w końcu mogę sobie coś zjeść”, „należy mi się po tych tygodniach wyrzeczeń”. I powiedz mi co z tego masz?

Poczucie winy, wstyd, powrót do starej wagi, czujesz się źle ze sobą, mówisz że dieta nie jest dla Ciebie, masz niskie poczucie własnej wartości, bo kolejny raz Ci nie wyszło? To musi być bardzo frustrujące być na diecie, na której się wcale nie chce być, a kiedy uda Ci się przetrwać i osiągnąć zamierzony cel, po krótkim czasie widzisz, że w sumie się nic nie zmieniło. Stara waga powróciła, nawyki też, Ty ciągle czujesz się tak samo, chociaż marzyło Ci się, że ta dieta coś zmieni. Nie tylko wygląd, ale i Ciebie lub może Twoje życie. 

Dlaczego jemy w ogóle?

Jedzenie powinno zaspokajać naszą podstawową potrzebę jaką jest głód. Jednak w obecnych czasach coraz rzadziej jemy po to, żeby zaspokoić głód. Otyłość w Polsce jak i na świecie bardzo wzrosła w ostatnich latach, ponieważ ludzie szukają ukojenia, potrzeby rozładowania napięcia po ciężkim dniu w pracy, odstresowania się, właśnie jedzeniem. Często się pocieszamy lub nagradzamy czymś co sprawia nam przyjemność. Nasza relacja z jedzeniem jest zaburzona. 
A gdyby tak jeść wszystko, niczego sobie nie odmawiać, cieszyć się życiem, a waga sama się ureguluje? Pewnie pomyślisz, że jakieś bajki opowiadam, ale to jest możliwe! Jak? Zaraz się przekonasz.

9 rzeczy, które musisz zrobić, żeby cieszyć się zdrowiem i wymarzoną sylwetką

  • Należy jeść zdrowo i różnorodnie, żeby żadnych witamin i składników nam nie brakowało do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kieruj się zasadami zdrowego odżywiana.
  • Nie dziel jedzenia na dobre i złe. Można wszystko jeść, tylko w umiarkowanych ilościach. Co to znaczy umiarkowane ilości? Ja wyznaje zasadę 80/20, czyli 80 % mojego jedzenia to nieprzetworzona żywność jak warzywa, owoce, pełne ziarna zbóż, kasze, ryże, makarony, pieczywo pełnoziarniste, nasiona, strączki. 20% to jest małe co nie co, czyli moje zachcianki słodycze, chipsy, fastfoody, zależy kto co lubi.
  • Nie ma znaczenia ile w ciągu dnia zjesz posiłków 3 czy 5 to już Twój wybór, żaden nie będzie zły.
  • Jedz kiedy czujesz głód, a nie kiedy masz ochotę na coś. Jak rozpoznać różnicę? Kiedy jesteśmy głodni zjemy dosłownie wszystko, nawet tego czego  za bardzo nie lubimy. Jeśli masz ochotę na coś to przeważnie są to słodycze  lub słone przekąski, ale też mogą być inne rzeczy. Po prostu jak masz ochotę to konkretnie na coś lub wymyślasz, bo się zdecydować nie możesz. 
  • Jeśli jesz posiłek nie opychaj się i nie przejadaj. Czasami nie potrafimy jeść  intuicyjnie lub sprawia nam to problem. Wtedy można po prostu obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne i na początku liczyć kalorie.     
  • Nie musisz swojej diety zmieniać o 180 stopni. Możesz zacząć powoli wprowadzać zmiany np. raz dziennie zjesz coś zdrowego, wprowadzisz w ciągu dnia dodatkową porcje warzyw, zaczniesz pić wodę i nie mówię od razu o 2 l, bo jeśli ktoś nie lubi wody to, tylko się zniechęci taką ilością, ale chociaż kilka łyczków dziennie na początek. Małymi krokami byle do przodu. Z czasem zaczniesz coraz lepiej się odżywiasz i nawet nie zauważysz kiedy zmieniła się Twoja dieta i Twoja sylwetka.
  • Nie pocieszaj się i nie nagradzaj się jedzeniem. Poszukaj czegoś innego co sprawia Ci przyjemność. Coś nie związanego z jedzeniem.
  • Rusz się. Nie musi być to siłownia czy bieganie. Znajdź aktywność, która sprawiać Ci przyjemność może być to spacer, rower, zajęcia grupowe fitness, a nawet sprzątnie domu czy praca w ogrodzie. Na pewno coś dla sobie znajdziesz.
  • Sprawiaj sobie małe przyjemności, które nie są jedzeniem np. długa kąpiel, czytanie książki, pisanie pamiętnika, robienie na drutach, nauka języka. Rób to co lubisz. Nie odkładaj swoich potrzeb na później. Staraj się w ten sposób  odpoczywać i wyciszyć.

Jaką wybrać dietę, żeby schudnąć zdrowo i bez efektu jo-jo?

Nie możemy traktować jedzenia jako leku na nasze problemy i kłopoty. Musimy zmienić nastawienie i przygotować się na wolniejsze efekty, ale trwałe. Ja wiem, że chcesz schudnąć i to najlepiej 10 kg w tydzień, ale jeśli chcesz to zrobić bez uszczerbku na zdrowiu i cieszyć się zdrową sylwetką musisz przygotować się na długotrwały proces. Tylko tutaj nie będzie zaciskania zębów, czy głodzenia się. Mam nadzieje, że będziesz teraz czerpać radość ze zmiany stylu swojego życia, bo pamiętaj cyferki na wadze nie uszczęśliwią Cię. Szczupli ludzie też mają problemy, kłopoty, ciężkie dni, a nawet chorują na depresje i popełniają samobójstwa. Waga to nie jest żaden wyznacznik szczęścia. Na szczęście składa się wiele różnych czynników. To my decydujemy o własnym szczęściu!

W kolejnym poście opisze sposoby radzenia sobie ze stresem, jak przestać zajadać stres, ponieważ stres był, jest i będzie. Po prostu musisz nauczyć się z nim sobie radzić w innym sposób, niż jedzenie. 

Jeśli podobał Ci się ten post daj znać w komentarzu. Chcesz być ze mną na bieżąco? Zaobserwuj mnie na Instagramie Facebooku.