Jak przestać podjadać? 5 skutecznych sposobów
Dieta

Jak przestać podjadać? 5 skutecznych sposobów!


Gotujesz swoją ulubioną zupę setny raz. Używasz zawsze tych samych składników oraz zachowujesz te same proporcje, a jednak próbujesz czy na pewno zupa jest dobra. Twój maluch nie zjadł obiadu do końca, więc jesz po nim, przecież nie może się zmarnować. 

W kuchennej szafce trzymasz słodycze na wypadek, gdyby goście przyszli, jednak to Ty ją systematycznie opróżniasz. Najczęściej kiedy wracasz z pracy, chcesz odpocząć / nagrodzić się po tym ciężkim dniu lub kiedy masz dużo stresu i chcesz poczuć ulgę chociaż przez chwile. Jesteś na diecie i trzymasz czystą michę 100 %, jednak wciąż myślisz o tych słodyczach. Często, może nawet za często ulegasz pokusie. Jest wiele chwil czy sytuacji, w których podjadasz. Nie możesz nad tym zapanować. Jest to silniejsze od Ciebie.

Pamiętaj nie ma sytuacji bez wyjścia! W tym artykule przedstawię Ci 5 skutecznych sposobów jak przestać podjadać.

Największy problemem ludzi chcących zadbać o swoją formę jest podjadanie.

Podjadając najczęściej zjadamy więcej kalorii, niż nam się wydaje. Często słyszę od swoich podopiecznych na samym początku naszej współpracy, że nie wiedzą czemu tyją skoro zdrowo się odżywiają i mają dość sporą wiedzę na ten temat. Tu skubniesz, tam skubniesz i się przez cały dzień nazbiera. Dlatego warto trzymać się ustalonych posiłków lub po prostu notować sobie w zeszycie co jesz każdego dnia. Możesz wtedy na spokojnie sobie przeanalizować swój jadłospis, tylko pamiętaj musisz zapisywać na bieżąco, a nie na wieczór, bo zapomnisz o połowie rzeczy, które trafiły do Twojego brzucha. Czasem się możesz zdziwić ile dodatkowych rzeczy, o których nawet nie pamiętasz możesz zjeść. Oczywiście, jeśli podjadanie zdarza Ci się sporadycznie to nie ma problemu. Problem się robi, wtedy kiedy podjadasz codziennie.

Jak przestać podjadać?

Na początku muszę Ci wyjaśnić dwa pojęcia: głód fizjologiczny i głód emocjonalny. Wiele osób ma problem, żeby odróżnić je od siebie i często wydaje Ci się, że musisz coś zjeść, bo czujesz głód. Zapewniam Cię, że jeśli masz ochotę na batonika to nie ma to nic wspólnego z głodem.  

Głód fizjologiczny to sygnał, który wysyła nam nasz organizm, że trzeba doładować baterie. Czujesz wtedy skurcze ścian mięśni żołądka, osłabienie, ból głowy masz problem z koncentracją. Kiedy jesteś głodny nie wybrzydzasz, tylko zjesz wszystko, żeby zaspokoić głód. 

Głód emocjonalny wywołany jest przez emocje takie jak smutek, złość, stres czy nawet nudę. Masz wtedy ochotę na coś konkretnego, zwłaszcza coś niezdrowego i kalorycznego. Przeważnie są to słodycze. Pewnie dobrze to znasz! Nie przejmuj się ja tez 🙂 Oczywiście nie wszyscy tak reagują na negatywne emocje. Niektórzy mogą mieć obniżony apetyt w takich chwilach. Ja jednak dziś zajmę się osobami, które poprawiają sobie humor jedzeniem lub zabijają nim nudę. Żeby jeszcze bardziej Ci te dwa pojęcia zobrazować i przedstawić zapoznaj się z grafiką poniżej. Zapożyczyłam ją ze strony centrumdobrejterapii.pl. 

Jak przestać podjadać
Jak przestać podjadać? 5 skutecznych sposobów!

5 skutecznych sposobów, jak przestać podjadać!

 1. Czego oczy nie widzą tego sercu nie żal.. Nie trzymaj słodyczy na wierzchu, jeśli wiesz, że będą Cię kusić. Wiem po sobie, że jak mam coś w domu to zaraz tego nie ma, bo od razu jem. Dlatego nie trzymam zapasów słodyczy w domu. Po prostu jak mam ochotę to idę do sklepu i kupuje sobie coś. Wypełniona szafka kuchenna słodyczami to naprawdę nie jest dobry pomysł. Nie dosyć, że Ciebie kusi to dodatkowo kusi Twoje dzieci, co w przyszłości może powodować problemy ze zdrowiem. Nie trzymaj też słodyczy na wierzchu np. w miseczce na stoliku, nawet nie będziesz wiedzieć kiedy miska zrobi się pusta.
 2. A po obiedzie, będzie deser.. Często ochota na słodycze przychodzi po obiedzie. Nie ważne ile zjesz, na coś słodkiego zawsze znajdziesz miejsce. Następnym razem, kiedy będziesz mieć ochotę na deser po obiedzie odczekaj 15 min. Jeśli po tym czasie nadal będziesz mieć ochotę na batona to po prostu go zjedz. Może jednak się okazać, że zajmiesz się swoimi sprawami i zapomnisz o deserze. Po drugie po tym czasie często dopiero zaczynamy odczuwać sytość, więc ochota na słodkie minie.
 3. Podjadanie podczas gotowania. Podjadając w trakcie przygotowywania posiłku, zapełniasz żołądek i gdy przychodzi pora na posiłek nie odczuwasz już głodu. Kiedy zasiadasz do posiłku nie sprawia Ci już takiej przyjemności. Jesz wtedy szybko i niedbale.
 4. Za duże porcje. Kończ posiłek z lekkim nie dosytem. Po ok 15-20 minutach po posiłku z pewnością odczujesz sytość. Podczas posiłku nie baw się telefonem, wyłącz tv. Niech nic Cię nie rozprasza. Skup się na posiłki. Poczuj jego, zapach, smak. Delektuj się nim dokładnie gryząc i żując go.
 5. Podjadanie z nudów. Znajdź sobie zajęcie. Z nudów nie tylko podjadamy, ale często też zaprzątamy sobie głowę różnymi rzeczami, które nie dają nam spokoju. Przez co nas nastrój i samopoczucie się obniża, a to prowadzi do jedzenia emocjonalnego i koło się zamyka. Kiedy mamy jakieś hobby lub jakieś inne zajęcie, mniej mamy czasu na zamartwianie się i mniej na myślenie o jedzeniu. Jednak odpoczywać też trzeba i kiedy bierze Cię ochota na coś do filmu możesz przygotować zdrowsze zamienniki, chociaż z tymi zdrowymi zamiennikami też trzeba zachować umiar, bo niektóre propozycje mogą być wysokokaloryczne i spożywane w nadmiarze mogą prowadzić do wzrostu masy ciała.

Zdrowe przekąski do szkoły/ pracy/ na wieczór

 • suszone owoce
 • chipsy z jarmużu, buraka i innych warzyw/ owoców (można nawet kupić gotowe)
 • świeże warzywa pokrojone w słupki np. marchew, seler naciowy, papryka, ogórek zielony,
 • jabłka pokrojone w plasterki, orzechy, pomidorki koktajlowe,
 • pieczona ciecierzyca, nasiona słonecznika,
 • mini marchewki,
 • gorzka czekolada oraz inne „fit” produkty do kupienia w większości dyskontach. Na moim Instagramie w wyróżnionych relacjach możesz zobaczyć jakie produkty polecam.

Musisz także zadbać o prawidłową, zdrową dietę oraz o dobry sen. Bez tego powyższe rady mogą nie zadziałać. Teraz pozostaje Ci wprowadzić powyższe rady w życie. Daj znać jak Ci poszło. Jestem bardzo ciekawa Twoich efektów.

Znajdziesz mnie na Facebooku i Instagramie