Jak schudnąć?
Motywacja

Jak schudnąć, dzięki wyobrażeniom?

Jak schudnąć dzięki wyobrażeniom? Pewnie pomyślisz, że co ja tu wymyśliłam. Zapewniam Cię, że jeśli doczytasz ten wpis do końca przestaniesz tak myśleć.

Marzysz o czymś? Co za pytanie. Pewnie, że tak! Każdy ma jakieś marzenia. Jedni marzą o domu, założeniu własnej firmy, wakacjach na Teneryfie czy schudnięciu. Jednak większości osób marzenia są bardzo ogólne np. chce schudnąć, zacznę od poniedziałku. Ale czy w głowie wyobrażałeś/-aś sobie jak będzie wyglądać ten proces. Proces bo odchudzanie czy nauka języków nie zajmuje miesiąca, tylko miesiące lub lata. Jeśli chcesz zmiany na całe życie musisz zmienić nawyki, żeby je zmienić potrzeba czasu. Czy stworzyłeś/-aś sobie w głowie obraz tego jak krok po kroku będzie ten proces wyglądać? Odchudzanie nie jest proste. Na twojej drodze pojawi się wiele przeszkód np. imieniny u cioci gdzie ciocia będzie chciała Ci wcisnąć więcej niż 1 kawałek ciasta, zakupy po pracy na głodniaka, wakacje na których pozwolisz sobie o wiele za dużo.

Jak schudnąć dzięki wyobrażeniom, czyli co to są modele mentalne?

Modele mentalne to inaczej wyobrażenia, które tworzymy w głowie. Wyobrażenia powinny być bardzo szczegółowe. Im więcej szczegółów, tym lepiej. Dzięki wyobrażeniom możemy przeżyć daną sytuacje zanim się wydarzy, dzięki czemu będziemy mieli na nią wpływ w przyszłości. Jednak, żeby to zadziałało musimy wyobrażenia powtarzać codziennie. Jeśli masz czas możesz w każdej wolnej chwili, odtwarzać daną sytuację, która jest dla Ciebie problematyczna.

To trochę jakby tworzyć procedurę, czyli jak się zachowasz w sytuacji zagrożenia. Są to sytuacje, które nie występują na co dzień, tylko sporadycznie. Często jest tak, że w tygodniu dbasz o dietę, a w weekend wszystko się psuje. „Sytuacjami zagrożenia” dla Ciebie mogą być:

  • wakacje, bo nie potrafisz się powstrzymać przed nadmiernym próbowaniem wszystkich lodów i gofrów w okolicy
  • imieniny cioci, gdzie nie potrafisz odmówić jej kolejnego kawałka placka
  • praca, bo koleżanką też jest ciężko odmówić, kiedy częstują ciastem czy cukierkami
  • szkoła, kiedy czujesz presje rówieśników
  • impreza, gdzie wszystkie przekąski leżą w zasięgu ręki

W sytuacjach zagrożenia ciężko jest myśleć racjonalnie i często nie potrafimy sobie lub komuś odmówić. Dlatego powinniśmy wyrabiać sobie nawyk wyobrażania tego, co zobaczymy i co zrobimy, gdy dojdzie do „sytuacji zagrożenia”. Z czasem bez namysłu ominiesz półkę ze słodyczami, na imprezie spędzisz miło czas i wrócisz do domu bez wyrzutów sumienia, że za dużo sobie pozwoliłeś/-aś. Po prostu będziesz pewne rzeczy robić automatycznie bez zastanawiania się nad nimi. W ten sposób tworzą się nawyki. A na nich zależy nam najbardziej.

Teraz czas na konkrety. Poniżej przedstawię Ci przykład wyobrażenia. Jest to przykład, więc możesz Tworzyć w swojej głowie dowolne scenariusze. Jednak pamiętaj, żeby zawsze myśleć o pozytywnych rzeczach!

Wyobraź sobie, że idziesz do cioci na imieniny. Wchodzisz do jej domu, siadasz tam gdzie przeważnie, rozmawiasz z kuzynem, częstujesz się kawałkiem ciasta. W końcu przychodzi ciocia i chce nałożyć Ci kolejny kawałek a ty grzecznie odmawiasz. Wtedy ciocia Cię namawia, pojawiają się komentarze kuzyna i wuja, że przecież nic ci się nie stanie jak zjesz jeszcze jeden kawałek itp. W normalniej sytuacji byś uległ/-a. Ale w twoim wyobrażeniu tworzysz własną rzeczywistość. Wyobrażasz sobie imieniny u cioci tak jak chcesz, żeby wyglądały. Możesz wymyślić dowolny scenariusz. Cioci grzecznie mówisz 'NIE” i mówisz, że teraz nie masz ochoty na kolejny kawałek placka. Jak będziesz mieć ochotę to później nałożysz jeszcze sobie.

Takich sytuacji stresujących i ciężkich dla Ciebie może być o wiele więcej. Wyobrażenie trzeba powtarzać w głowie setki razy. Im dokładniejsze będą Twoje wyobrażenia, tym lepiej. Kiedy w głowie ułożysz gotowy, dopracowany scenariusz łatwiej ci będzie zabrać się do jego realizacji. Dlaczego tak się dzieje? Nie jesteśmy ciągle skupieni i skoncentrowani na tym co robimy, często uciekamy gdzieś myślami. A wtedy z zaskoczenia dochodzi do zdarzenia, które wymaga od nas skupienia się na bodźcach, które mamy pod nosem, chociaż to nie zawsze to dobry wybór. Więc kiedy jesteśmy zmęczeni i głodni po pracy kupujemy słodycze, pizzerinki czy jakieś inne przetworzone produkty na szybko, żeby coś zjeść. Wtedy też jest mam głupio odmówić cioci dodatkowego kawałka placka czy na wakacjach kolejnego gofra.

Są badania potwierdzające, że to naprawdę działa!

Osoby z nadwagą, które codziennie przed snem wyobrażały sobie jak idą na zakupy do tego sklepu co zwykle, mijają półki z produktami te co zwykle i w wyobrażeniu omijają półki ze słodyczami, kupują warzywa i owoce oraz inne nie przetworzone produkty, tak w rzeczywistości robią. Ważna rzecz, wyobrażenia trzeba powtarzać, żeby o nich nie zapomnieć. Cały czas trzeba mieć dokładny obraz tego co zrobimy w danej sytuacji która jest dla nas stresująca. Dzięki wyobrażenia jest nam łatwiej dokonywać trafnych wyborów. Im bardziej szczegółowe nasze wyobrażenia tym lepiej. I tak jest ze wszystkim, nie tylko z odchudzaniem, ale wyobrażenia mogą nam pomóc w pracy czy domu także.

Dzięki wyobrażeniom wzmacnia się nasze przekonanie o własnej słuszności.

Do nas należy podejmowanie decyzji i ustalanie co chcemy zrobić, a czego nie. Nikt nam jedzenia nie wkłada do ust, to my sami podejmujemy takie, a nie inne wybory żywieniowe. Dzięki modelom mentalnym, jesteśmy bardziej pewni siebie, mniej ulegamy presji otoczenia. Wiemy czego chcemy i jaki cel chcemy osiągnąć.

Teraz pozostało Ci przetestowania tej metody na sobie. Daj znać jaki był efekt 🙂

Możesz też przetestować mój darmowy jadłospis 1800 kcal i zobaczyć, że dieta to nie kara.