30 NIE SŁODKICH pomysłów na prezent dla dziecka
Dieta

30 NIESŁODKICH pomysłów na prezent dla dziecka

Mikołajki tuż tuż…, a święta chwilę później. Jeśli nie kupiliście jeszcze żadnego upominku dzieciakom lub dodatku do prezentu to dobrze trafiliście. Mam dla was 30 niesłodkich pomysłów na prezent dla dziecka lub dodatek do prezentu zamiast słodyczy. A dlaczego nie słodkich? Przecież dzieci uwielbiają słodycze.

Jak to jest z tymi słodyczami?

Najnowsze dane pokazują, że wzrost otyłości zwłaszcza wśród dzieci jest porównywalny do Stanów Zjednoczonych, czyli niedługo będziemy małymi Stanami pod względem otyłości. Na podstawie dostępnych badań można określić, że w Polsce problem nadwagi i otyłości dotyczy około 10% małych dzieci (1-3 lata), 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym i 22% młodzieży do 15 roku życia. W dodatku pandemia nam tego nie ułatwia. Dzieci często siedzą w domach przed komputerem czy telefonem. Maja mało ruchu i nieograniczony dostęp do słodyczy czy produktów bogatych w cukier.

Możesz teraz pomyśleć, że przecież 1 świąteczna paczka na Mikołajki od razu nikomu nie zaszkodzi. I tak to prawda, tylko teraz zobacz ile jest różnych świąt i okazji gdzie są słodycze:

 • Mikołajki
 • Boże Narodzenie
 • Nowy Rok
 • Karnawał
 • Tłusty czwartek
 • Wielkanoc
 • Dzień dziecka
 • Dzień kobiet/ chłopca
 • Halloween
 • Urodziny/ imieniny
 • Niezliczona ilość wizyt u dziadków
 • Wakacje/ wycieczki szkolne

Możecie też do tego doliczyć to, co zje wasze dziecko na co dzień, jeśli na co dzień spożywa słodycze. Pamiętajcie, że paczkę słodyczy, którą dostanie wasze dziecko spokojnie wystarczy mu na długi czas. Taka jedna paczka słodyczy może zawierać nawet 300 g cukru, czyli 60 łyżeczek!!

Nie wiem czy wiesz, ale norma dzienna na cukier dla dziecka w wieku:

 • 1-3 lata wynosi 12,5 g – 25 g, czyli 2,5 do 5 łyżeczek cukru.
 • 4-6 lat wynosi 17,5 g – 35 g, czyli 3,5 do 7 łyżeczek cukru.
 • 7-9 lat wynosi 22,5 g – 45 g, czyli 4,5 do 9 łyżeczek cukru.
 • 10-12 lat wynosi 27,5 g – 55 g, czyli 5,5 do 11 łyżeczek cukru.
 • 13-15 lat wynosi 31,25 g – 62,5 g, czyli 6,3 do 12,5 łyżeczki cukru.

Prezent to coś wyjątkowego, poprzez dawanie dzieciom słodkich prezentów uczymy je, że słodycze są czymś wyjątkowym i dają szczęście, bo które dziecko nie jest szczęśliwe i wniebowzięte, kiedy dostaje prezenty. Sami mamy często problem z ograniczeniem cukru w diecie, mimo, że wiemy jakie są konsekwencje jego nadmiaru. Jednak ciężko jest nam go ograniczyć, więc dlaczego tak chętnie dajemy go dzieciom od najmłodszych lat?

Nie chodzi mi tutaj o całkowite trzymanie dziecka z dala od cukru, bo to też nie dobrze. W obecnych czasach gdzie dostęp do słodyczy jest nieograniczony ciężko ich nie jeść. Dziecko też powinno się nauczyć jak radzić sobie ze słodyczami. Unikając ich za wszelką cenę możemy wyrządzić więcej szkody, niż pożytku. Jednak maluchom, które nie skończyły jeszcze roku cukier absolutnie nie jest potrzebny, a często się zdarza, że zamiast wody rodzice do picia podają np. soki, dosładzają wodę, dają słodycze.

To samo tyczy się dzieci powyżej 1 roku życia. Dopóki można i dziecko jeszcze za bardzo nie wie co i jak, to lepiej nie podawać słodyczy. Później kiedy już wprowadzimy słodycze do diety dziecka też nie powinny być to jakieś duże porcje. Jeśli na co dzień nasza dieta czy dziecka jest różnorodna i zdrowa to mała słodycz do posiłku nie zaszkodzi dziecku. Najważniejsze, żeby tego cukru dodanego w diecie dziecka nie było za dużo. Cukier to tylko dodatek, który powinien wynosić 5-10% naszej diety, przy czym lepiej trzymać się niższej granicy, czyli 5%.

Święta niestety nie ułatwiają nam ograniczenie słodyczy. Warto porozmawiać z członkami rodziny na ten temat i wyjaśnić, dlaczego dla nas jest to tak ważne, żeby nasze dzieci nie dostawały hurtowej ilości słodyczy w święta.

30 NIESŁODKICH pomysłów na prezent dla dziecka

 1. Owoce świeże/ suszone
 2. Warzywa
 3. Orzechy + jogurt naturalny
 4. Herbaty owocowe
 5. Musli naturalne bez dodatku cukru + jogurt naturalny
 6. Skarpetki
 7. Zestaw gumek do włosów/ spinek/ opaski
 8. Kosmetyki (małe dzieci ucieszą się nawet z płynu do kąpieli, jeśli będzie na nim jakaś postać z bajki)
 9. Kubek/ talerzyk/ miseczka z postaciami z bajek
 10. Mały ręcznik
 11. Oryginalna gąbka do kąpieli
 12. Mały samochodzik/ lalka
 13. Kolorowy notesik
 14. Zestaw kolorowych długopisów/ kredek/ ołówków
 15. Blok rysunkowy + farbki
 16. Zestaw naklejek
 17. Kolorowanki/ rebusy/ zagadki
 18. Kolorowa gazetka dla dzieci/ komiks
 19. Małe puzzle
 20. Bańki mydlane
 21. Książeczki
 22. Nożyczki z wzorkami
 23. Magnesy na lodówkę
 24. Mała doniczka + nasionka
 25. Plastelina/ modelina
 26. Ozdobny dziurkacz
 27. Foremki do muffinek
 28. Papeteria
 29. Zestaw do prac artystycznych
 30. Ubrania np. koszulka, piżama

Mimo tych wszystkich prezentów, najlepszym prezentem i tak będzie wspólnie spędzony czas z dzieckiem i poświęcenie mu swojej uwagi. Tego żaden prezent nie jest w stanie zastąpić.